Facklig kontakt
inom landsting/region
eller kommun

På kartan finns kontaktuppgifter till din lokala psykologförening inom landsting/region och till många av kommunerna.
Klicka på det län du är intresserad av.

Du kan också gå in på "Min sida"
Där finns namn och kontaktuppgifter till fler förtroendevalda.

Några av psykologföreningarna inom landsting/regioner har egna hemsidor. Dem hittar du här till vänster.

Swedentest

 

Norrbottens län

Norrbottens läns landsting
Lars Jacobsson
lars.jacobsson@nll.se
0923-76337

KOMMUNER

Luleå
Joel Rutschman
0920 45 30 00


 

Västerbottens län

Västerbottens läns landsting
Yannick Kercoff
0910 770702
Till Psykologföreningens hemsida 

KOMMUNER
Skellefteå
Thomas Hahr
0910-71 27 19


 

Jämtlands län

Region Jämtland Härjedalen
Linda Petersson
linda.petersson@regionjh.se
0702-163689
 

KOMMUNER

Kramfors
Sanna Valijani Sjödin

Östersunds kommun
Peter Leiler
peter.leiler@zonline.se


 

Västernorrlands län

Landstinget Västernorrland
Marie-Louise Pettersson
marie-louise.pettersson@lvn.se

KOMMUNER

Kramfors
Gunnar Widerström
0612-80405

Sundsvall
Jeanette Stenwall
073-274 59 64
jeanette.stenvall@sundsvall.se

Timrå
Marit Tallkvist
060 - 163231

Örnsköldsvik 
Eva Sahlin
eva.a.sahlin@ornskoldsvik.se
073-0646026

 


 


Gävleborgs län

Region Gävleborg
Benny Fröjd
benny.frojd@regiongavleborg.se

KOMMUNER

Bollnäs kommun
Kristina Wirén
070-300 54 62


 

Dalarnas län

Landstinget Dalarna
Frida Rosenström
frida.rosenstrom@ltdalarna.se
023-491239

 



Värmlands Län

Landstinget i Värmland
Petter Tunlind
petter.tunlind@liv.se
054-61 73 26

KOMMUNER


Arvika
Ove Elmberg
0570-81981

Forshaga
Mikael Nyberg
054-172079


 

Kronobergs län

Region Kronoberg
Olof Rundqvist
olof.rundqvist@kronoberg.se
0470-589354

KOMMUNER

Ljungby
Linda Franzén
0372784104
linda.franzen@ljungby.se

Växjö
Nils Callenholm
0470-43290

 

Jönköpings län

Region Jönköpings län
Kontakta Psykologförbundets kansli


 

Uppsala län


Landstinget Uppsala län

Karin Settergren
psykologforbundet.lul@lul.se
0171-418410

KOMMUNER

Enköpings kommun
Helene Sjöqvist
helene.sjoqvist@utb.enkoping.se
0171-626360

Håbo kommun
Mervi Kreivi
mervi.kreivi@edu.habo.se
0171-52638

Uppsala kommun
Marie-Louise Airikka Pilichi
018-727 64 93


 

Västmanlands län

Landstinget i Västmanland
Nicklas Lindström
nicklas.lindstrom@ltv.se
022-347446


 

Örebro län

Region Örebro län
Izabela Adamiak
psykologforeningen.oll@regionorebrolan.se

KOMMUNER

Hällefors
Birgitta Palm Andersson
0591-64317
Karlskoga
Jonas Wallengren
jonas.wallengren@karlskoga.se

Lindesberg
Teodor Ek
teo.ek.84@gmail.com


 

Stockholms län

Stockholms läns landsting
Liisa Holtay
08-123 404 84
070-967 64 72
Till Psykologföreningens hemsida

 
KOMMUNER

Botkyrka
Marie Elmgard
08-530 627 62

Ekerö
Zandra Christansen
zandra.christiansen@ekero.se

Järfälla
Soma Amin
soma.amin@jarfalla.se
08-580 297 56

Nacka
Eva-Christina Bergander
070-4317782

Sigtuna
Irma Pettersson
08 591 266 44

Stockholm stad
Krassimira González
krassimira.gonzalez@stockholm.se

Södertälje kommun
Jasna Vidacic
08-523 03 279
jasna.vidacic@sodertalje.se

Upplands-Bro
Ulla Eriksson Ek
08-581 691 88

Vallentuna
Michéle Alonzo Bocké
08-587 857 61


 

Västra Götalands län

Västra Götalandsregionen
Annika Westergård
Till Psykologföreningens hemsida

KOMMUNER

Alingsås
Anders Hallström
anders.hallstrom@alingsas.se

Falköping
Carina Hultman
0515-885466

Göteborg stad
Tove Gelin Ordf
0736664257
tove.gelin@vastra.goteborg.se

Härryda kommun
Susanna Axelsson
031-724 8372
susanna.axelsson@harryda.se

Kungsbacka kommun
Anna Bäckman
anna.backman@kungsbacka.se
0300-835551

Kungälvs kommun
Ann Karlsson
annelisabeth.karlsson@kungalv.se
0733-726458

Lerum
Mervi Helles
mervi.helles@lerum.se
0302-521405

Lidköping
Mia Ejnefjäll
mia.ejnefjall@lidkoping.se
010-4885962

Lysekil
Karin Harrysson Carlsson
0523-613 169

Partille
Joel Pousette
joel.pausette@partille.se
031-7921413

Skövde
Maria Andersson
maria.k.andersson@skovde.se
0500- 49 78 32

Sotenäs
Elisabeth Helge
0523-39616

Stenungsund
Bodil Levin Lagerlöf
0303-732546

Tanum
Bengt Carlsson
0525 - 182 01

Trollhättan
Karin Hofling
karin.hofling@trollhattan.se
0520-497252 

Uddevalla
Jonas Olsson
jonas.olsson@uddevalla.se
0522-697534

Ulricehamn
Mikael Odhage
0321-595315


 

Östergötlands län

Region Östergötland
Kontakta Psykologförbundets kansli

KOMMUNER

Linköping
Elisabeth Carlsson
elisabeth.carlsson@linkoping.se

Norrköping
Anna Pralica
0111 51267
anna.pralica@edu.norrkoping.se


 

Södermanlands län

Landstinget Sörmland
Helena Seidl Dahlqvist
0150-562 32

 

KOMMUNER

Katrineholm
Erika Johansson
070-33 38 123


 

Region Gotland

Roland Engström
roland.engstrom@gotland.se
0498-269446

Alexander Engdahl
alexander.engdahl@gotland.se

Julia Åkesson
julia.akesson@gotland.se

 


 

Region Halland

Landstinget Halland
Kontakta Psykologförbundets kansli

KOMMUNER

Falkenberg
Kristin Gustavsson
kristin.gustavsson@falkenberg.se

Kungsbacka
Ann-Sofie Carlsson

Varberg
Gunnel Hentilä
0340-69 71 49


 

Kalmar län

Landstinget i Kalmar län
Charlotte Blomqvist
charlotte.blomqvist@ltkalmar.se
0480-842 40

KOMMUNER

Hultsfred
Torben Lundholm
0495 - 163 23

Nybro
Ibelises Pozo Karlsson
0481 45268

Oskarshamn
Elisabeth Shahin Widmark
0491-883 67


 

Blekinge län

Landstinget Blekinge

Kontakta Psykologförbundets kansli

KOMMUNER

Ronneby
Sima Wolgast
0709-808650


Skåne län

Region Skåne
Maria Nermark
maria.nermark@skane.se
0768-93 01 11

KOMMUNER

Bjuv
Anna Stenson
anna.stenson@bjuv.se
0424-585558

Bromölla
Ronny Gunnarsson
0456 - 822219

Eslöv
Tinka-Lill Lodén
0413-62027, 0725-225376

Helsingborg
Fredric Borgman
fredric.borgman@helsingborg.se
Tel: 042106961

Höganäs
Yvonne Tapper-Bergendahl
042-337309

Klippan
Thomas Löfgren
thomas.lofgren@klippan.se
0435-28344

Kristianstad
Karin Öhman
karin.ohman@utb.kristianstad.se

Kävlinge
Kerstin Heinat
046-73 90 00

Landskrona
Maria Härdin
0418-47 41 24

Lomma
Dan Teglund
040 - 641 10 29

Lund
Ebba Jacobsson
ebba.jacobsson@lund.se
046-357657

Malmö
Anna Tidman
anna.tidman@malmo.se

Markaryds kommun
richard.nordholm@markaryd.se

Simrishamn
Emma Danielsson
emma.danielsson@simrishamn.se

Staffanstorp
Julia Stenberg
0703-55 97 35

Svedala kommun
Håkan Gunér
hakan.guner@svedala.se
0709896785

Vellinge kommun
Ann-Charlotte Jardby
040-425231

Ängelholm
Eva Jönsson
0431-87205



Medlemsrådgivning


Ring oss på:

08–567 064 00

Vi svarar:

9–12 mån, ons, tors, fre
13–16 tis 

Eller mejla:

medlemsradgivningen
@psykologforbundet.se

Facklig kontakt statlig sektor

I Saco-S Arbetstagarnyckel hittar du ditt lokala kontaktförbund under respektive myndighet.

Facklig kontakt privat sektor

Kontakta i första hand Saco-ombudet på din arbetsplats.
I andra hand förbundet centralt.